18.11.2011

Zpráva o 17. Wonderware uživatelské konferenci ČR/SR - 2011


Ve dnech 19. - 20. října 2011 uspořádala firma Pantek (CS) s.r.o., Autorizovaný Wonderware distributor pro ČR a SR, již 17. výroční setkání českých a slovenských uživatelů softwarových produktů pro průmyslové automatizační a informační aplikace od firmy Wonderware.

V kongresovém centru Aldis v Hradci Králové se letos sešel rekordní počet více než 150 účastníků, zejména z řad koncových zákazníků, systémových integrátorů a odborného tisku.

1. DEN

Zbyněk Červenka, ředitel firmy Pantek (CS) s.r.o., konferenci zahájil přivítáním všech účastníků a seznámením s programem celé konference.

Konferenci zahájila strategická prezentace významného zahraničního hosta z ústředí Wonderware v Lake Forest, USA. Kelly Kunkle, Wonderware Industry Marketing Manager, představil koncepci Invensys InFusion ECS (Enterprise Control System), což je otevřené řešení využívající zejména Wonderware softwarové produkty na bázi technologie ArchestrA pro vytvoření průmyslových supervizních a informačních systémů, které v reálném čase poskytují podporu pro řízení a analýzu výrobních procesů. Velkou výhodou této koncepce je, že není nutné využívat pouze produkty z koncernu Invensys, ale může dojít i k zastřešení a sjednocení stávajících různých řídicích systémů od různých dodavatelů provozovaných v podniku. Dojde k prodloužení jejich morální životnosti a ušetří se tak nemalé finanční prostředky koncových uživatelů.

Kelly Kunkle se dále věnoval přínosům zavedení systémů Wonderware MES (Manufacturing Execution System), které jsou určeny pro zajištění důsledného dodržování správných výrobních postupů pro vysokou a stejnorodou kvalitu výrobků, snížení prostojů, zlepšení provozních výkonů a celkové efektivity výroby.

Byla představena i časová mapa vývoje (roadmap) pro hlavní Wonderware produkty, jako je např. vizualizace Wonderware InTouch, Wonderware System Platform, Wonderware Information Server atd.

V závěrečné části svého příspěvku představil Kelly Kunkle geograficky rozsáhlé nasazení Wonderware softwaru ve společnosti 9REN Group, což je španělská energetická firma specializující se na obnovitelné zdroje energií. Navrhuje, staví a provozuje fotovoltaické solární elektrárny a nízkoteplotní solární kolektorové tepelné systémy. Wonderware System Platform byla použita při vytvoření unikátního řídicího centra v Madridu, kam jsou v reálném čase soustředěny informace o provozu a výkonnosti všech jednotlivých zařízení. Pouze jeden pracovník tak postačí pro řízení provozu všech více než 560 solárních elektráren ve Španělsku a Itálii! Významnou výhodou realizovaného řešení je prakticky neomezená škálovatelnost systému umožňující jeho budoucí rozšiřovaní o nové fotovoltaické elektrárny a další zdroje (větrné elektrárny aj.).

Poté Bohuslav Šaur, obchodní ředitel firmy Pantek (CS) s.r.o., slavnostně vyhlásil ocenění pro nejlepší Wonderware Systémové integrátory z České republiky a Slovenské republiky za období od minulé konference. Ocenění předával Zbyněk Červenka společně s Federicem Marguatim (Wonderware Channel Manager, EURA).

Přehled oceněných firem:

Speciální uznání za spolupráci v roce 2011 získaly firmy (v abecedním pořadí):

ČETA HK, s.r.o.

Cenu převzal ing. Radim Finrašek

ELDAT a.s.

Cenu převzal ing. Petr Trunkát

S&T CZ, s.r.o.

Cenu převzal ing. Robert Solnař

TES s.r.o.

Cenu převzal ing. Tomáš Palko

Wonderware Systémovým integrátorem roku 2011 v SR se stala firma:

ZTS VVÚ KOŠICE a.s.

Cenu převzal ing. Vojtech Szabó

Wonderware Systémovým integrátorem roku 2011 v ČR se stala firma:

ZAT a.s.

Cenu převzal Václav Kostohryz

Nejnovější verzi klíčového produktu – procesní SCADA/HMI vizualizace Wonderware InTouch 2012 – představili Pavel Průša a Tomáš Petříček. Věnovali se zejména mnoha novinkám verze 2012, které zvětšují výkon a komfort při provozu aplikací, zvyšují efektivitu práce vývojářů a reagují samozřejmě i na obecný vývoj v IT technologiích (podpora nových operačních systémů, virtualizace, vysoká dostupnost, apod.).

Odpolední část prvního dne zahájil Jaroslav Jarka rekapitulací pozice a přínosů moderní softwarové platformy pro průmyslové automatizační a informační aplikace Wonderware System Platform. Poté představil hlavní novinky aplikačního serveru Wonderware Application Server 2012, který je ústředním produktem této serverové platformy. V nové verzi byla např. zjednodušena a urychlena instalace produktů, provedena optimalizace systému pro vyšší výkon a stabilitu, doplněny nové možnosti zabezpečení aplikací aj.

V nové verzi Wonderware System Platform 2012 došlo i k některým změnám v licencování (rozšíření počtu zahrnutých produktů, nové typy produktů), které krátce představil Bohuslav Šaur, obchodní ředitel Pantek (CS) s.r.o.

Následovala prezentace Pavla Průši vysvětlující principy a přínosy provozu aplikací InTouch aplikací v režimu relací vzdálené plochy (dřívější název relace Terminálových služeb) operačního systému Windows 2008 R2. Finanční přínosy tohoto typu systémových architektur pro uživatele spočívají zejména v mnohem jednodušší správě systému (údržba/aktualizace se provádí pouze na serverech Hostitelů relací vzdálené plochy – Terminálové servery) a použití velmi jednoduchých, laciných a prakticky bezúdržbových počítačů, tzv. terminálů, pro klientská pracoviště.

Nové verze Wonderware Operations Software 4.0 a Wonderware Performance Software 4.0, patřící do skupiny MES systémů (Manufacturing Execution Systems), představil Vít Jurásek. Wonderware Operations Software slouží k řízení, záznamu a analýze výrobních událostí včetně rodokmenů výrobků. Wonderware Performance Software detailně sleduje a vyhodnocuje prostoje a celkovou efektivitu výrobních zařízení (OEE).

Odpolední blok prvního dne byl zakončen prezentacemi našich partnerů, typicky Systémových integrátorů, kteří účastníky konference seznámili se zajímavými nasazeními Wonderware softwaru na konkrétních aplikacích v ČR.

Petr Slezák z firmy 2S Automation s.r.o. a Libor Růžek s firmy ELMEP s.r.o. představili rozsáhlé využití Wonderware System Platform při modernizaci linek APV3, resp. APV 1 a APV 2 na výrobu jogurtů a dalších fermentovaných mléčných výrobků v podniku Danone a.s., Benešov.

Sofistikovanou Geo-SCADA aplikaci s nasazením Wonderware InTouch, Wonderware Historian a Wonderware Information Server pro vzdálený monitoring řídicích systémů kompresních stanic ve společnosti NET4GAS s.r.o. poté představili přímo pracovníci této společnosti Tomáš Tominec a František Pálenský, kteří jsou i jejími autory.

VEČÍREK

Společenským zakončením prvního dne konference byl tradiční večírek v hotelu Amber Černigov, kde se v neformální a přátelské atmosféře setkali všichni účastníci této akce.

První část večírku zpříjemnila známými jazzovými melodiemi kapela 4leaf.

Zpestřením byla letos opět po čase vystoupení modelek z královéhradecké agentury Daniela Models, které předvedly kolekci plavek Litex a spodního prádla New Yorker.

Druhou část večírku znovu, již poněkolikáté, opanovala rocková skupina Vyhoukaná Sowa s kapelníkem, frontmanem, sólovým kytaristou, autorem a textařem Pavlem Průšou z naší firmy, která v panoramatické restauraci ve 14. patře hotelu bavila spokojené hosty až do časných ranních hodin.

2. DEN

Po velkém ohlasu v loňském roce byla úvodní prezentace druhého dne konference opět věnována prakticky zaměřenému příspěvku „Tipy & Triky technické podpory aneb Často kladené dotazy na technickou podporu“. Techničtí specialisté Pavel Průša, Tomáš Petříček a Jaroslav Jarka se tentokráte věnovali např. optimálnímu využívání ArchestrA grafiky, možnostem zvýšení výkonu aplikací Wonderware Application Serveru, zakázání přístupu USB disků do systému či virtualizační technologii Microsoft Hyper-V a jejímu využití ve spojení s Wonderware produkty.

V následujícím příspěvku představili Jiří Nikl společně s Lukášem Rejfkem zcela nový produkt v nabídce firmy Pantek (CS) s.r.o. VisualKPI od americké firmy Transpara Inc. je jedinečný softwarový systém pro poskytování klíčových výkonnostních ukazatelů (KPI - Key Performance Indicator) v reálném čase na mobilní zařízení, jako jsou chytré telefony (iPhone, HTC, Blackberry), tablety (iPad, Samsung Galaxy aj.) a přenosné počítače.

Poslední blok příspěvků začal Vít Jurásek představením novinek v průmyslových počítačích od firmy Wonderware, která v tuto chvíli zahrnuje již sedm produktových řad pro nejrůznější použití (Touch Panel PC, Operator Interface PC, CE Panel PC, Box PC, Thin Client, Tablet PC a samostatné průmyslové displeje). Součástí všech modelů Wonderware průmyslových počítačů jsou vždy licence vizualizačního HMI softwaru Wonderware InTouch.

Wonderware QI Analyst je software pro sledování a řízení kvality výrobních procesů kategorie SPC (Statistical Process Control). Jaroslav Jarka představil aktuální verzi 8.0 tohoto produktu.

Sady nástrojů pro vývojáře od firmy Wonderware, tzv. Wonderware Toolkity, představil Jiří Nikl. Toolkity umožňují rozšířit funkčnost Wonderware produktů dle specifických potřeb aplikací nebo uživatelů.

V závěrečné prezentaci Bohuslav Šaur nabídl účastníkům nová rozdílová školení na nejnovější verze některých Wonderware produktů, která firma Pantek (CS) v tuto chvíli poskytuje za speciální zvýhodněnou cenu. Jedná se o školení "Wonderware Historian 10.0 a Historian Client 10.0 – co je nového" a školení "InTouch 10.x – co je nového".

Informační materiály, které byly předány účastníkům této konference, jsou k dispozici zde.

Close

Zadejte prosím následující údaje.

Kliknutím na tlačítko níže souhlasíte se zpracováním osobních údajů.